– Jobben vi gjør føles kanskje som en liten dråpe i havet akkurat der og da, men hvis vi gjør litt over tid, så kan vi være med å endre mange menneskers liv, og det setter vi veldig pris på, sier Bajwa fra scenen.
GK har samarbeidet med Fontenehuset siden 2016. Fontenehuset er et tilbud til mennesker med en psykisk sykdomshistorie og drives etter en rehabiliteringsmodell med vekt på arbeid og relasjoner. Fontenehusene jobber for at mennesker med psykisk sykdom skal ta del i arbeids- og samfunnslivet.
GKs samarbeid med Fontenehuset har blant annet handlet om overgangsarbeid, der medlemmer fra Fontenehuset får muligheten til å komme gradvis tilbake til arbeidslivet gjennom tidsavgrenset, lønnet arbeid i GK.
– Det er ikke så mye som skal til hos arbeidsgiver. Vi skal legge til rette for at de skal ha en fin arbeidsdag og gi oppgaver som er meningsfulle, sier Elizabeth Karlsen, HR- og HMS-koordinator i GK. Karlsen er i tillegg styremedlem og en av GKs eiere.
– Anerkjennelse av arbeidet vi gjør
Under Fontenehuskonferansen i Oslo 14. oktober ble GK tildelt Fontenehusets partnerpris for arbeidet med å gi mennesker som har stått utenfor arbeidslivet nye muligheter. Fontenehuset beskriver prisen som «et samarbeid som har gitt Fontenehusmedlemmer muligheter i arbeidslivet».
Se også:
Arrangerer en trygg start på lærlingelivet i GK
Les mer– Det vi ønsker å løfte frem hos GK, er hvordan mennesker har blitt fulgt opp over tid. GK har sett ressursene deres, funnet løsninger sammen og gitt dem mulighet til å bidra i et arbeidsfellesskap. Det betyr mye for den enkelte, og det gir andre arbeidsgivere et konkret eksempel å lære av, sier Torhild Stimo, daglig leder i Fontenehus Norge.
– Jeg ser på prisen som en anerkjennelse av at arbeidet vi gjør har betydning for samfunnet. Selv om det kanskje er lite i det store bildet, så håper vi jobben vi gjør kan gjøre en forskjell, sier Karlsen.
Henger sammen med GKs verdier
Overgangsarbeid skal gi mennesker som har stått utenfor arbeidslivet muligheter til å få arbeidserfaring. Arbeidsoppgavene skal være reelle og dekke faktiske behov.
Karlsen sier samarbeidet henger tett sammen med GKs verdi om å være inkluderende.
– Vi skal være inkluderende uansett hvilken bakgrunn eller bagasje du har. Alle fortjener en sjanse dersom de ønsker og er motiverte for å jobbe. Som en stor bedrift har vi også mulighet til å bidra tilbake til samfunnet, sier Karlsen.
Hun mener ordningen fungerer fordi begge parter får noe viktig ut av samarbeidet.
– Dette er vinn-vinn. Vi får utført oppgaver vi faktisk trenger hjelp til, samtidig som den som er i overgangsarbeid får muligheten til å komme tilbake i arbeidslivet og være på en arbeidsplass der man er trengt og verdsatt.