Arrangerer en trygg start på lærlingelivet i GK

28. august, 2026
GK arrangerer i august og september felles oppstartsuker for lærlingene våre rundt om i landet. Samlingene markerer starten på læretiden med en felles innføring i arbeidslivet, GKs kultur og forventninger til lærlingene.

Oppstartsukene organiseres på GKs kontorer rundt om i landet og er en viktig del av GKs satsing på lærlinger. Opplæringen skal bidra til at overgangen fra skole til arbeidsliv blir så trygg og god som mulig. 

– Det har blitt mye info, men det er jo ekstremt gøy også, spesielt når vi har blitt en så fin gruppe som jeg føler vi er, sier den ferske rørleggerlæringen Marcus Stie Johannessen. 

Også automatikerlærling Maria Ugland har hatt en fin start på læretiden. 

– Jeg gleder meg til å utvikle meg som voksen. Nå nærmer jeg meg 20 år og har fått jobb, så nå starter voksenlivet, og det er gøy. 

Maria Ugland og Marcus Stie Johannessen
Maria Ugland og Marcus Stie Johannessen har fått en god start på læretiden.

– Vi ønsker at lærlingene skal oppleve læretiden som både trygg, lærerik og utviklende. Oppstartsuken handler om å gi dem et godt grunnlag for å lykkes, både faglig og sosialt, sier Kristen Henriksen, fag- og håndverksansvarlig i GK. 

GK og Norge trenger flere fagarbeidere i årene som kommer, viser tall fra Utdanningsdirektoratet. Derfor jobber GK langsiktig med kompetanseutvikling og med å sikre at lærlingene får en god start, slik at de fortsetter i GK og næringen. 

Overgang til voksenlivet 

Gjennom oppstartsuken får lærlingene innføring i HMS, GKs rutiner og læreprogram, samtidig som de blir kjent med kolleger og lærlinger fra andre fagområder. 

– Målet er at de skal forstå hvordan GK jobber som en totalteknisk entreprenør og se hvordan ulike fag samarbeider for å skape gode løsninger for kundene, sier Henriksen. 

EB-Hvorfor bli lærling i GK

Lurer du på hvordan det er å være lærling hos GK?

Finn ut mer her

I tillegg til den faglige introduksjonen får lærlingene opplæring i personlig økonomi, rettigheter og plikter i arbeidslivet. Dette er erfaringer mange møter for første gang når de starter læretiden. 

– Kursene har for det meste vært morsomme og underholdende! Jeg har lært mye om økonomi og fagforeninger, og menneskene har vært supre, sier Maria. 

– Det er viktig for oss å gi dem mer enn bare fagopplæring. Vi vil bidra til at de blir trygge som arbeidstakere og får verktøy som hjelper dem både på jobb og privat, sier HR-rådgiver i GK Madelon Oussoren. 

Bygger relasjoner 

En annen viktig del av oppstartsuken, er å bli bedre kjent. Mange av lærlingene skal jobbe på ulike prosjekter og lokasjoner, men møtes gjennom samlingen og får mulighet til å bli kjent på tvers av fag. 

– Det bidrar til å skape et nettverk som ikke bare er verdifullt i læretiden, men også i alle arbeidsårene som kommer, sier Henriksen. 

– Det er veldig godt å ha så gode mennesker rundt seg. Jeg merker når jeg er her med de andre lærlingene at de er snille og at de andre på jobb er inkluderende. Vi har blitt venner, sier Maria. 

Gleder seg til fremtiden 

De nye lærlingene ser nå frem til å komme seg ut i arbeid. 

– Jeg gleder meg til å få min første ordentlige jobb og tjene mine egne penger. Også skal det bli godt å få mer erfaring, sier Marcus. 

Se også:

GKs sommerstudenter: - Vi fikk ikke bare se hvordan GK jobber, vi fikk være med å gjøre jobben
Les mer

Lærlingene representerer fremtidens fagkompetanse og skal gjennom en stor overgang fra skolebenken til arbeidslivet. GK vil derfor investere i både faglig og personlig utvikling fra første dag. 

– Vi er stolte over å ta imot nye lærlinger hvert år. De er en viktig del av fremtidens GK, og vi skal gjøre vårt for at de får en trygg, lærerik og motiverende start på arbeidslivet, sier Henriksen. 

– Jeg kan ikke vente med å begynne å jobbe, skal jeg være helt ærlig, avslutter Marcus.